INTERJERAI PASLAUGOS PUBLIKACIJOS APDOVANOJIMAI PROJEKTAI MENAI DRAUGAI KONTAKTAI  DGD SHOP 
STATYK! | Praktinis būsto vadovas
2007 spalis, Nr.10 (48)

Trimatis projektavimas padeda išvengti klaidų

Danutė Ramoškevičiūtė
vyr. redaktorė
 
Architektai, naudojantys specialias kompiuterines programas, turi galimybę būsimo statinio ar buto šeimininkams pademonstruoti trijų matmenų erdvinį namo išorės ar vidaus vaizdą, net animacinį siužetą. Kompiuterinės programos padeda architektui ir užsakovui susikalbėti, vienodai suvokti idėjas.
 
Iš viršaus nupjautas perspektyvinis vaizdas aiškiai parodo teigiamas ir neigiamas plano puses.
Kai planuojamos lenktos linijos, perspektyvinis vaizdas gali padėti išvengti ne tik erdvės planavimo, bet ir techninių klaidų.
Neliko brėžinių ir puodelių ant jų

"Prieš 20 metų atvažiuoja japonų turistai į tipinį tarybinį miestą, vaikšto ir grožisi:
– Čia pas jus visame mieste taip gražu, ant namų išdažyti tokie didžiuliai lankai, apskritimai...
– Tai dėl to, kad mūsų architektai ant brėžinių kavos puodelius stato!"

Gidui įtikinti turistus buvo nesunku, nes, kaip visada, tai, kas arti tiesos, skamba įtikinamai. Ant šiuolaikinių architektų brėžinių kavos puodelių pėdsakų sunkiau rasti ne tik dėl pasikeitusios ideologijos, bet ir dėl to, kad beveik neliko ir pačių brėžinių. Dabar architekto darbas sunkiai įsivaizduojamas be kompiuterinio projektavimo programų. Jų dėka tiek projektuotojas, tiek užsakovas gali pamatyti fotorealistinį perspektyvinį buto ar namo vaizdą, fotomontažą, virtualios realybės panoramą.

Dažniausiai užsakovų ir architektų dialoguose naudojami trimačiai perspektyviniai vaizdai, sutrumpintai vadinami 3D. Jie kuriami įvairiomis programomis, bet dažniausiai architektai naudoja AutoCAD ir ArchiCAD programas, kurių patobulintos versijos nuo šiol išleidžiamos kasmet. ArchiCAD savo atmintyje turi viso Žemės rutulio vietovių apšviestumo tam tikru paros laiku duomenis. "Nurodykite pageidaujamą metų bei paros laiką ir mes sumodeliuosime tikslų jūsų pastato apšvietimą bei krentančius šešėlius. Galime įterpti projektuojamą pastatą į tikrą supančios aplinkos nuotrauką, tuomet aiškiai matysite, kaip būsimas objektas įsikomponuos į aplinką, kaip atrodys mieste", – programos privalumus giria bendrovės Design Solutions architektas Dalius Regelskis.

Buto perplanavimas
 
Buto planas prieš rekonstrukciją
Buto planas po rekonstrukcijos
Architektas Dalius Regelskis ne tik moko kolegas bei studentus dirbti ArchiCAD programa, bet ir praktiškai ją naudoja kurdamas perplanavimo bei interjerų projektus. Jo manymu, plokštuminis planas ne specialistui dažniausiai nieko nesako. "Būna, kad parodęs planą užsakovui klausiu, ar suprantama? Sako, aišku. Kai idėja jau būna įgyvendinta, tuomet išgirsti: "O aš galvojau, kad bus..." Pasirodo, žmogus įsivaizdavo visai ką kita", – pasakoja architektas.

D.Regelskis parodė su kolege interjero dizainere Greta Motiejūniene parengtą 114 m² buto dvidešimtajame aukšte su didžiuliais vitrininiais langais į Vilniaus Senamiestį planą. Butas, anot architekto, buvo suplanuotas kamaraitėmis. "Visiškai nelogiška, nes buvo neišnaudotos atsiveriančios erdvės bei šviesa. Nors galbūt planuota buvo tik simboliškai, nes buto pardavėjai suprato, kad žmogui, perkančiam būstą dvidešimtajame Vilniaus dangoraižio aukšte, pinigų jam įsirengti savaip tikrai užteks", – apibūdino situaciją architektas.
 
Nubraižius trimatį modelį, architektams paprasčiau paaiškinti interjero perplanavimo idėją, o šeimininkams – ją koreguoti.
Buto perplanavimo idėja buvo atvesti į jį miesto panoramą. "Jeigu per svetainę nutiestume menamą ašinę liniją, ji kone tiesiai atsiremia į Gedimino pilies bokštą. Siekėme, kad kuo daugiau išorės vaizdo atsirastų kambaryje. Kitas uždavinys buvo įleisti kuo daugiau šviesos. Mūsų idėjas realizuoja svetainė – ją suplanavome tarsi apžvalgos aikštelę. Erdvi zona prie lango išskirta lenkta grindų dangos linija bei skirtinga danga.

Valgomojo zona irgi realizuoja aikštės idėją – ji tarsi lauko kavinė. Tam tikslui valgomajam parinkome kaldinto metalo stalą ir kėdes. Kad svetainės erdvė būtų šviesi, neužgriozdinta, atskiros zonos atskirtos lenkto stiklo pertvaromis. Skaidrios pertvaros leidžia matyti vientisą erdvę ir vaizdus pro gretimų kambarių langus. Augalai prie lango jungia išorę ir vidų", – apie naują buto planą pasakojo D.Regelskis.
 
Trimatis projektas padėjo architektams atverti panoramą net iš vonios kambario.
Architektas ir dizainerė buto projektą rengė kurdami 3D modelį. Jų nuomone, trimatis projektavimas – ne tik vaizdinė priemonė užsakovams, bet visų pirma padeda valdyti erdves ir suteikia kūrybos laisvę patiems projektuotojams. "Ypač projektuojant lenktas ar plastiškas formas, kai reikia apžiūrėti kuriamą objektą įvairiais rakursais, išbandyti skirtingas jo proporcijas.

Projektuodami šį butą 3D modelio dėka atradome, kad iš vonios kambario pro apvalų langą įmanoma stebėti ne tik miegamojo erdvę, bet ir miesto panoramą, atsiveriančią iš 20 aukšto. Erdvinis vaizdas iš karto parodo, kas gerai ir kas ne. Be to, tuoj pat galima koreguoti – gyvai stumdyti sienas, baldus, šviestuvus, platinti ar siaurinti erdves, ieškoti reikiamų formų, spalvinių sprendimų ir t.t. O perspektyvinio vaizdo skerspjūvis iš viršaus užsakovams yra ypač aiškus, nes parodo ir buto planą, ir erdvinį jo vaizdą", – aiškino D.Regelskis.
 
Modeliavimas (projektavimas erdvėje) leidžia ne tik geriau įsivaizduoti projektuojamą objektą, bet taip pat iki minimumo sumažinti arba ir visiškai išvengti bet kokių projektavimo klaidų. "Ir tai yra ne tik erdvės planavimo, bet ir techninės klaidos, kurios kartais būna ir labai brangios", – mano specialistas.
Mano Namai
2011 birželis, Nr.6 (203)
Provansiško kiemo eskizai
Lietuvos rytas
2011 gegužės 16, Nr.19 (121)
Filologės talentas kurti interjerus įvertintas ne tik Lietuvoje
Interjeras.lt Pataria
2011 kovas, Nr.7 (26)
Nuo vaikiškų "remontų" iki tarptautinio pripažinimo
Mano Namai
2011 kovas, Nr.3 (200)
Jaukaus dekoro idėją išryškina lenktos linijos
Mano Namai
2010 spalis, Nr.10 (195)
Didelės mažo buto pertvarkos
Идеи Вашего Дома
2010 сентябрь, №9 (143)
Яблоня под окном...
Mano Namai
2010 rugsėjis, Nr.9 (194)
Didelis ar mažas – patogus ir estetiškas vaikų kambarys
Interjeras.lt Pataria
2010 rugsėjis, Nr.4 (23)
Gimęs Architektų gatvėje...
Mano Namai
2009 spalis, Nr.10 (183)
Darbe kaip namie: architektų idėjos
Mano Namai
2009 birželis, Nr.6 (179)
Levandų kvapo eklektika
Naujas namas
2009 birželis, Nr.4 (73)
Pajūrio dvelksmas didmiestyje
Идеи Вашего Дома
2009 февраль, №2 (125)
Комфорт в миниатюре
NAMAI
2008 rugpjūčio 25
Mažame bute muzikantui ankšta nebūna
Interjeras.lt Pataria
2008 gegužė, Nr.5 (8)
Dangoraižyje atskleistas miesto žavesys
Interjeras.lt Pataria
2008 kovas, Nr.3 (6)
Džiazuojantis interjeras ankštame Vilniaus senamiesčio bute
Идеи Вашего Дома
2008 май, №5 (117)
Здесь играют джаз
Mano Namai
2008 vasaris, Nr.2 (163)
Kitas palėpės gyvenimas
Mano Namai
2008 sausis, Nr.1 (162)
3 miegamieji: skirtingi ir stilingi
Statyk!
2007 spalis, Nr.10 (48)
Trimatis projektavimas padeda išvengti klaidų
Mano Namai
2007 spalis, Nr.10 (159)
Interjere – miesto žiburiai
Mano Namai
2007 gegužė, Nr.5 (154)
Antresolė – pusė antro aukšto
Mano Namai
2007 gegužė, Nr.5 (154)
Pianinas, kontrabosas ir septyniolika bažnyčių
Archyvas:   « 2016–2012   |   2011–2007 »